Embriyoskop

Tüp bebek tedavilerinde, embriyo gelişiminin, sürecin en kilit aşamasını oluşturduğu tüm uzmanlarca bilinmektedir. Bu süreçte embriyonun davranışları, düzgün ve olması gereken zamanda bölünmesi, gebeliğin oluşması yolunda en büyük etkiye sahiptir. Ancak embriyoların içerisinde saklandığı, standart inkübatör sistemlerinde, yalnızca embriyonun bölünmesi ve son durumu takip edilebildiğinden, bu süreçler arası gelişimleri görülememekte, dolayısıyla da transfer günü, ön gelişim süreci hakkında bilgi edinilme şansı olmadan ve hangi embriyonun gebelik şansının daha yüksek olduğu kesin olarak bilinemeden, yalnızca en gelişmiş olduğu düşünülen embriyo anneye transfer edilmekteydi.

Yukarıda da anlatıldığı gibi, genel olarak tüp bebek tedavilerinde insanların en fazla karşılaştığı sorunların başında embriyoların hangilerinin hamilelik ile sonuçlanacağının bilinmemesi gelmektedir. Dolayısıyla özellikle de ilerleyen yaştan ötürü tek şansları olan çiftler için, belki de yumurta rezervi ya da kalitesinden ötürü tekrar deneme şansları bulunmayacağından, en doğru embriyoyu seçerek, gebelik elde etmek hayati bir mesele konumuna geliyor.

kıbrıs embriyoskopİşte bu aşamada, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde, tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için hiç olmadığı kadar yenilikçi ve kesin bir yöntem var. 

Kıbrıs’ta İLK kez merkezimizde kullanılan, Embriyoskop (EmbryoScope) adı verilen sürekli embriyo izleme sistemi ile, embriyoların gelişimi her an izleniyor ve hangi embriyonun başarılı bir şekilde gebelikle sonuçlanacağı bilgisine kolaylıkla erişilebiliyor. İçerisinde bulunan embriyoların gelişimlerini sürekli izleme sistemine sahip, özel bir inkübatör olan embriyoskop, tam anlamıyla, çiftler için hayat kurtarıcı oluyor.

Embriyoskop Nasıl Çalışıyor?

Bilindiği üzere, standart tüp bebek tedavilerinde anne adayından alınan yumurta ile baba adayından alınan sperm hücreleri, laboratuvar ortamında mikroenjeksiyon yöntemi aracılığı ile döllenir. Başarılı ve hassas bir dölleme işlemi sonrasında da özel olarak hazırlanan inkübatörler içerisinde bu embriyolar, gelişimlerini tamamlamaları için, transfer edilecekleri güne kadar saklanır. İnkübatörde saklama süresi, çiftin embriyo özellikleri ve embriyoların sayısına bağlı bir şekilde 3 ila 5 gün süre içerisinde değişim göstermektedir. Geleneksel inkübatörlerin kullanıldığı bu durumlarda, belli günlerde embriyolar kontrol amaçlı dışarıya çıkartılır. Burada genel amaç embriyoların gelişimlerini incelemektir. Ancak embriyoların her dışarı çıkartılması, embriyo gelişimlerinin zarar görmesi anlamına gelebileceği için, dışarıya çıkma sayısı 1’den fazla olmamalıdır.

İşte tam da bu nedenlerden ötürü, özellikle da embriyoları hassas olan çiftlerde, Kıbrıs’ta yalnızca merkezimizde bulunan Embriyoskop (EmbryoScope) sayesinde, embriyoların zarar görmesi tamamen önlenebiliyor. Embriyoskop cihazının içerisinde bulunan dahili kamera sistemi ile her 10-20 dakika aralıklarında embriyoların fotoğrafları çekilerek, embriyoskop sisteminin hafızasına kaydedilir. Sistemin en etkileyici özelliği ise, embriyoların hiçbir şekilde dış ortama çıkartılmadan sürekli bir şekilde izlenebilmesidir.

Embriyoskop ile birlikte embriyoların yapısal özelliklerinin yanı sıra, gelişim hızları ve o anki büyüme zamanlamaları da incelenmekte ve bunlar arasından gebelik oluşturma konusunda en yüksek potansiyele sahip embriyolar arasından, gebelik için en doğru seçimler yapılmaktadır.

Ücretsiz Danışmanlık

Hemen formu doldurup, uzmanımıza ulaşın.
Size en kısa sürede geri dönüş yapacağızVeya bize whatsapp hattımızdan yazın;
+90 533 874 03 13 veya telefon ile ulaşın;
+90 533 874 03 13

Embriyoskop Sisteminin Özellikleri

embriyoskop ile embriyo takibiÇok fazla sayıda embriyonun elde edildiği durumlarda, geçmiş dönemlerde, tek seferlik ara gözlem ve transfer günü yapılan gözlemlere göre, embriyolar anne rahmine transfer ediliyordu. Böyle olunca da tüp bebek yöntemi, hangi embriyonun daha iyi bir gelişim gösterdiği bilinmediğinden, tüp bebek süreci başarısızlıkla sonuçlanabiliyordu. Çiftler de bir sonraki tüp bebek denemelerinde, yine aynı olumsuz sonuçlar ile karşılaşacağını düşünüyordu.

Şimdilerde ise embriyoskop sistemi sayesinde artık çiftler böylesi olumsuz düşüncelere kapılmıyor. Öncelikli olarak bilindik tüp bebek tedavisi aşamalarına başlanıyor. Anne ve baba adayında herhangi bir hastalık olup olmadığı, tüp bebek için hangi yöntemin size göre olduğunu belirledikten sonra anne adayından yumurta, baba adayından da sperm alınıyor. Ardından bu hücreler, özel olarak hazırlanmış laboratuvarlarımızda, özenle dölleniyor. Dölleme işleminin ardından, devreye özel Embriyoskop (EmbryoScopesistemi giriyor.

Yurtdışında, tüp bebek uygulamalarındaki başarı oranlarını ciddi şekilde arttırmasıyla adından sıkça söz ettirmeye başlayan Embriyoskop (EmbryoScope) uygulaması, Kıbrıs’ta yalnızca merkezimiz tarafından çiftlere sunulmaktadır. Merkezimize gelen, önceki tedavilerinde embriyo kaliteleriden ötürü başarısızlık yaşamış çiftler bu ileri embriyoskop uygulaması ile gebelik şansını çok yüksek oranda arttırmayı da başarmış oluyor. Embriyolar üzerinde gerçekleşen gözlem işlemlerinin 24 saat, gece gündüz devam etmesi sayesinde bölünme zamanları kesin olarak belirlenmiş olur. Burada en önemli noktaların başında ise insan hatalarından dolayı ortaya çıkabilecek risklerin sıfıra inmesidir. Bu riskin ortadan kalkması demek, anne ve baba adaylarının istedikleri bebeğe ulaşmaları anlamına gelmektedir.

Embriyoskop Avantajları Nelerdir?

embriyoskopEmbriyoskop sisteminin, embriyo gelişimi üzerine, dolayısıyla da gebelik üzerine olumlu etki yapan pek çok avantajı bulunmaktadır.

Klinik araştırmalarda, embriyoskop sistemini kullanmanın, GEBELİK ORANINI %20'ye varan oranlarda ARTTIRDIĞI gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, sadece embriyoskop sisteminden yararlanabilmek adına, dünyanın her yerinden hastamız merkezimizi ve ekibimizi tercih etmektedir.


Siz de yerinizi ayırtın!

Embriyoskop (EmbryoScope), diğer standart inkübatörlerden farklı olarak, az sayıda ve özellikle bu sistemi isteyen hastaların embriyolarını barındırabildiği için, embriyolarınızı embriyoskop ile takip etmek istiyorsanız, yerinizi önceden ayırtmanız gerekiyor. Dolayısıyla, tedavinizde embriyoskop kullanmayı tercih ediyorsanız, lütfen bize ulaşın. Embriyoskop sistemi, her hasta için özel ekipmanlar ve detaylı inceleme, raporlama gerektirdiğinden, tedavi maliyetinize ek olarak yansımaktadır.

Embriyoskop ile alakalı, aklınıza takılan herhangi bir soru olursa, hiç çekinmeden ekibimize yöneltebilirsiniz. Alanında uzman tüp bebek koordinatörümüz, sizlere bu konuda da memnuniyetle yardımcı olacaktır. 

Ücretsiz Danışmanlık

Hemen formu doldurup, uzmanımıza ulaşın.
Size en kısa sürede geri dönüş yapacağızVeya bize whatsapp hattımızdan yazın;
+90 533 874 03 13 veya telefon ile ulaşın;
+90 533 874 03 13

Ücretsiz Danışmanlık

Hemen formu doldurup, uzmanımıza ulaşın.
Size en kısa sürede geri dönüş yapacağızVeya bize whatsapp hattımızdan yazın;
+90 533 874 03 13 veya telefon ile ulaşın;
+90 533 874 03 13

Jin. Op. Dr. Firdevs UĞUZ TİP - Uzman Tüp Bebek Doktorumuz

Jin. Op. Dr. Firdevs UĞUZ TİP
Uzman Tüp Bebek Doktorumuz

İrem BERK - Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

İrem BERK
Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

Sezen ATAL - Klinik Embriyoloğumuz

Sezen ATAL
Klinik Embriyoloğumuz

Tonguz Çakmak - Klinik Embriyoloğumuz

Tonguz Çakmak
Klinik Embriyoloğumuz